iGREEN

هتل منوچهری کاشان + عکس

سخن نخست

     خانه های تاریخی کاشان گوهران گرانبهای میراث معماری ایران هستند که در گذر زمان غبار فراموشی نه بر آنها که بر ذهن معماران امروز نشسته و چشم به راه خردمندانی هستند که با همت و علاقه خویش هنر اصیل ایران زمین را  استمرار داده و به جهانیان نشان دهند. خانه منوچهری یکی از این خانه هاست. خانه منوچهری در بافت تاریخی کاشان، بعد از سه سال بازسازی و مرمت، حیات جدید خود را به صورت یکی از زیباترین مجموعه های اقامتی گردشگری کشور از سر گرفته و سرمشقی است پر بها برای معماری معاصر ایران.

امیر صالح طائفی

  

کف سازی بام

 

     چند سال پیش خانم صبا منوچهری بعد از بازدید از نمایشگاه عکسی در تهران که عکس هایی از خانه های قدیمی کاشان نیز در آن به نمایش در آمده بود، به تشویش آقای ابوالفضل شاهی اقدام به خرید این خانه می کند.مرمت و بازسازی این خانه که در شرف نابودی بوده است، با نظارت استاد حلی در نیمه سال 1386 آغاز شده و به شکل اصولی ادامه می یابد و در انتهای سال 1389 به پایان می رسد.

ورودی:

     ورودی این خانه به شیوه رایج روزگار خود کوچه ایست دراز و باریک و کف آن به صورت آژیانه سنگفرش شده است که بعد از عبور از در ورودی به صورت یک راهرو سرپوشیده با شیبی ملایم پس از عبور از کنار تالار ورودی به حیاط  سرازیر می شود.

گذر آژیانه

 

حیاط:

     حیاط که عمارت خانه آن را از سه طرف احاطه کرده است، با همنشینی نمایی اصیل و زیبا با گیاه و آب، آرامش را برای هر بیننده ای به ارمغان می آورد.

هتل سنتی

خانه سنتی  هتل منوچهری کاشان 

 

عمارت این مجموعه مشتمل بر تالار و نگارخانه، هشت اتاق اقامتی، رستوران، فروشگاه، کارگاه و فیلم خانه است.

تالار و نگار خانه:

     تالار ورودی خانه منوچهری، با داشتن فضایی دو طبقه و مشرف به حیاط، تخت های سنتی مفروش به تشک ها و بالش های دست دوز،یکی از زیباترین فضاهای عمومی خانه است که هم از لحاظ شکل و هم کاربرد یک نمونه اصیل ایرانی است. بالاخانه تالار که به آن مشرف است، اکنون به عنوان نگارخانه ای کوچک از آثار هنری هنرمندان ایرانی استفاده می شود.

خانه منوچهری 

 

 بالاخانه

هتل منوچهری

پنج دری

ظروف مسی

اتاق ها:

     هشت اتاق اقامتی خانه منوچهری در سه طبقه اصل مجموعه(همکف، زیرین و بالا) قرارگرفته و همگی مشرف به حیاط مرکزی با چشم اندازی به باغچه و آبنما هستند. فضاهای کوچک و دنج اتاق ها همراه با تزئینات زیبای طاق ها، درب ها و پنجره ها گویای توامان شکوه و تواضع معماری اصیل ایرانی است. گچ بری ها، آینه کاری ها، مشبک های گچی با شیشه های رنگی و کفپوش آجر ختایی در سراسر اتاق ها نشان دهنده مهارت اجرای معیارهای اصلی و اصیل در مرمت این خانه است. سرویس های بهداشتی اتاق ها در فضایی که در گذشته پستوی اتاق بوده است با استفاده از سنگ های محلی و کاشی های لعابی دست ساز به نحوی کاملا زیبا و معمارانه احداث و مستقر شده است. تجهیزات و دکوراسیون داخل اتاق ها از ملحفه تخت ها گرفته که پارچه های با چاپ دستی است تا پوشش سیستم تهویه مطبوع اتاق ها ضمن انطباق با استاندارد های جهانی، کاملاً حال و هوای فرهنگ اصیل ایرانی را دارد.

اتاق هتل

طراحی سرویس بهداشتی

طراحی هتل

رستوران ( شاه نشین ):

     رستوران هتل که در اتاق شاهنشین قدیمی خانه قرار دارد، در یک فضای دلباز با طاقی افراشته و گچبری های ظریف غرق در نور دلپذیر پنجره های رنگی رو به حیاط ، میهمانان را به چشیدن طعم غذاهای ایرانی و محلی دعوت می کند.

کنترل تابش نور

 

طراحی داخلی هتل

طراحی رستوران تالار شاه نشین

غذای ایرانی

 

 

فروشگاه (حوضخانه):

     حوضخانه قدیمی خانه منوچهری با طاقی بلند یکی از فضاهای دیدنی مجموعه است که امروز به عنوان فروشگاه صنایع دستی از آن استفاده می شود، که اقلام عرضه شده در آن از جمله اشیای سفالی، ظروف مسی، ساخته های نمدی و پارچه های متنوع ی که در کارگاه خانه بافته می شوند، زیبایی آن را دو چندان میکند.

 

طراحی داخلی فورشگاه

حوضخانه

دکوراسیون فروشگاه 

کارگاه ( سرداب):

     امروز سرداب بزرگ و روشن خانه منوچهری بعد از مرمت با استقرار دستگاه های سنتی شعربافی، مخمل بافی و زری بافی به کارگاهی زیبا برای نمایش پیشه های سنتی کاشان تبدیل شده است.

 سرداب خانه منوچهری

سرداب خانه منوچهری 

فیلم خانه ( آب انبار ):

     یکی از اقدامات زیرکانه و جالب که پس از مرمت این خانه صورت گرفته، تبدیل آب انبار قدیمی آن به محلی برای نمایش فیلم ضمن حفظ ساختار اصلی آن است.

طراحی سینما  آب انبار خانه منوچهری 

فیلم خانه 

به امید روزی که معماران این سرزمین از خواب غفلت بر خیزند و به جای تقلید کورکورانه از الگوهای غلط بیگانگان و بدعت های نافرجام، معماری اصیل این مرز بوم را که حاصل قرن ها تجربه و خرد است استمرار داده و سرمشق طراحی بناهای امروز ایران زمین قرار دهند.

 

 

به اشتراک بگذارید

نظرات   

 
+1 #19 ارزو 1392-12-07 21:58
بسیار زیباست حتما به این هتل خواهم رفت .در هتلهای به سبک مدرن به شدت دلم میگیره هیچ هویتی نداره فقط برای خوابیدن ازش استفاده میکنم.امیدوارم هتلهای بیشتری توی این سبک ساخته یا مرمت بشه
بازگو کردن
 
 
0 #18 خانه منوچهری 1392-08-17 23:06
مدیر پروژه و ایده پرداز این کار اقای شاهی است و خانم منوچهری سرمایه گذار و استاد حلی معمار مرمت و همچنین طراح داخلی خانم نادر هستند . برای تکمیل اطلاعات گفته شد .
بازگو کردن
 
 
0 #17 هیلدا 1392-07-23 14:59
سلام خسته نباشید مرسی از مطالب عالی بود. من برای تحلیل هتل به نقشه های و برشهای هتل منوچهری کاشان نیاز دارم میشه واسم بذارید خودم هر چی میگردم پیدا نمیکنم
بازگو کردن
 
 
+2 #16 محمد شعبانی 1392-07-22 22:00
معـــــــماری فقط معماری کاشان بخصوص مجموعه نفیس و گران بهای منوچری
صبا خانوم بسیار زیبا و جذاب و دلنشین بود
بازگو کردن
 
 
+3 #15 ساجده اربابی 1392-06-21 12:05
خانم صبا منوچهری سلام، من به عنوان یک زن ایرانی به شما افتخار میکنم و وجود کسانی مانند شما مثل دمیدن روح دوباره به بافت معماری در حال احتزار ایرانیست. و همچنین تبریکی صمیمانه به استاد حلی برای بازسازی زیبای این مجموعه .منهم به عنوان معمار جوان ایرانی با دیدن معماری زیبای شما بیشتر و بیشتر علاقمند میشوم به هنر بی پیرایه ی معماری وطنم. و در اولین فرصت دوست دارم خودم را در آن فضا قرار دهم و از نزدیک فضا را دیگر بار دریابم و به صدای این بنای زیبا گوش فرا دهم... به امید دیدار شما در آن زیبا سرا.
بازگو کردن
 
 
0 #14 حامد خان 1392-04-16 10:58
من قبل از دیدن این تصاویر در این خانه اقامتی داشتم .فوق العاده بود .روح حاکم بر این خانه که نشات گرفته از معماری آن است جان و دل شما را تسخیر میکند.انصافا از خانم منوچهری باید تشکر کرد.
بازگو کردن
 
 
0 #13 سامی 1392-01-20 00:07
صبا خانم خیلی با حالی دمت گرم زیبا بود
بازگو کردن
 
 
-1 #12 دکتر امیر پور 1391-11-12 12:23
نقل کردن مهسا:
دوست دارم ببینم اینجارو از نزدیک.اما یه پیشنهاد دارم.معماری ایرانی مزایایه خودش رو داره مثلا درونگراست که برای اقلیم خشک ایران مناسبه.اما الان زمان زیادی گذشته و تکنولوژی پیشرفت کرده.این پروژه خیلی برام جذاب بودو ای کاش در پروژه بعدی ؛ کمی از فناوری و تکنولوژی و صنعت هم بهره ببریم.مثلا لزومی نداره باز هم از سازه های آجری و کاه گلی که در برابر زلزله مقاوم نیست؛ استفاده کنیم.بتن آرمه با خاصیت سیال و فرم پذیریش میتونه احجامی که طبیعت کویر ایران به ما القا میکنه رو ساخت.یا کلی ایده ها و خلاقیت های مختلف.کافیه یکمی همت داشته باشیمو خودمون رو قبول کنیم.

لازمه بدونبم این ساختمان مقاوم سازی شده. بعد هم اینکه نباید فراموش کنیم که مصالح به لحاظ روحی تاثیرات خاص خودشون رو دارند و مثلا هرگز آهن و بتون نمی توانند از این نظر جای آجر را پر کنند. متاسفانه بسیاری از ما فکر می کنیم که اگر از سازه های جدید استفاده می کنیم باید حتما آهن و بتون را نمایش بدهیم. این مصالح می توانند به عنوان سازه استفاده بشوند ولی پوشش معماری از مصالحی باشد که گرم تر و انسانی تر هستند
بازگو کردن
 
 
0 #11 مهسا 1391-11-11 15:04
دوست دارم ببینم اینجارو از نزدیک.اما یه پیشنهاد دارم.معماری ایرانی مزایایه خودش رو داره مثلا درونگراست که برای اقلیم خشک ایران مناسبه.اما الان زمان زیادی گذشته و تکنولوژی پیشرفت کرده.این پروژه خیلی برام جذاب بودو ای کاش در پروژه بعدی ؛ کمی از فناوری و تکنولوژی و صنعت هم بهره ببریم.مثلا لزومی نداره باز هم از سازه های آجری و کاه گلی که در برابر زلزله مقاوم نیست؛ استفاده کنیم.بتن آرمه با خاصیت سیال و فرم پذیریش میتونه احجامی که طبیعت کویر ایران به ما القا میکنه رو ساخت.یا کلی ایده ها و خلاقیت های مختلف.کافیه یکمی همت داشته باشیمو خودمون رو قبول کنیم.
بازگو کردن
 
 
0 #10 حمیده 1391-08-26 01:47
سلام
جدا دمتون گرم
خیلی حال دادین
:lol:
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

راهنمای ارسال مقاله برای سایت

A D V E R T I S M E N T

تبلیغات در معماران

بنر