iGREEN
فراخوان همایش بزرگ "تصویری تازه از معماری ایران"

همایشی با عنوان " تصویری تازه از معماری ایران" اول خردادماه امسال در شیراز برگزار می گردد. مهلت ثبت نام در این همایش که با حضور استاد بهرام شیردل و رضا دانشمیر همراه خواهد بود، 30 اردیبهشت اعلام شده است.

به اشتراک بگذارید

خانقاه شاه نعمت الله ولی

مهندس هما پرمون

کارشناس ارشد مرمت بافت و ابنیه

خانقاه عبارت‌ است از دیر یا مکانی برای زندگی صوفیان مسلمان، به‌رغم ریشه‌شناسی روشن آن، معنی کلی این واژه مبهم‌ است. این واژه نخستین ‌بار در آثار نویسندگان سده‌ی چهاردهم/هشتم به‌ویژه نویسندگان خراسان و ماوراء النهر کاربرد یافت.

به اشتراک بگذارید

مطالعه تاثیر فرهنگ در فرآیند توسعه پایدار شهری

مهندس الناز مرادی

کارشناس ارشد مدیریت و برنامه ریزی شهری

رشد کنونی شهرها عمدتاً به بهای ناپایداری دیگر نواحی و سکونتگاه ها است. ویژگی های جوامع شهری امروز سبب ناپایداری انسان ها و محیط زیست (محیط طبیعی و محیط مصنوع) گردیده است.

به اشتراک بگذارید

اثرات جدایی در ایالات متحد امریکا، دیدگاه سیستمی

 کنش متقابل فقر و جدایی، تجمعی از نتایج اجتماعی و اقتصادی انحرافی را به بار می آورد، به طوری که آنجا بیکاری مردان، خدمتکاری زنان، بزهکاری نوجوانان، اعتیاد جوانان، حاملگی پیش رس دوشیزگان و تک والدی به صورت هنجار در می آید.

به اشتراک بگذارید

تاریخ شهر نشینی دوره اسلامی- قسمت اول

دکتر احمد اشرف 

استاد جامعه شناسی و تاریخ اجتماعی - دانشگاه کلمبیا

شهر نشینی در ایران ر میتوان در دو دوره ی تاریخی بررسی کرد: یکی دوران باستان و دیگری دوران اسلامی. میان این دو دوران طولانی، همسانیها و ناهمسانسهایی دیده میشود.

به اشتراک بگذارید

image فراخوان همایش بزرگ "تصویری تازه از معماری ایران"
image خانقاه شاه نعمت الله ولی
image مطالعه تاثیر فرهنگ در فرآیند توسعه پایدار شهری
image اثرات جدایی در ایالات متحد امریکا، دیدگاه سیستمی
image تاریخ شهر نشینی دوره اسلامی- قسمت اول

برج خلیفه - دبی

البرج دبی ،بلند ترین برج دنیا

"برج دبی" پس از ساخته شدن، برج "سی ان" تورونتو (CN Tower) با ارتفاع 553 متر و برج های در حال احداث در نیویورک و شانگهای را از نظر ارتفاع پشت سر خواهد گذاشت.
ارتفاع دقیق برج نیز تاکنون پنهان نگاه داشته شده است تا هم رقبای احتمالی عنوان بلندترین برج دنیا را سردرگم کند و هم احتمال بلندتر ساختن برج با کمک پیشرفت فناوری تا زمان پایان کار یعنی سال 2008 را از دست ندهد.البته معماران این پروژه انتظار دارند ساختمان را تا 800 متر بالا ببرند.به گفته "نعمان عطا الله"،مدیر فروش شرکت املاک عمار، "برج دبی" پس از ساخته شدن، برج "سی ان" تورونتو (CN Tower) با ارتفاع 553 متر و برج های در حال احداث در نیویورک و شانگهای را از نظر ارتفاع پشت سر خواهد گذاشتهم اکنون پی ریزی برج به پایان رسیده و برای ساخت آن 4 هزار کارگر و 1000 جرثقیل به کار گرفته شده اند."برج دبی"شامل یک هتل، آپارتمان های مسکونی و واحد های تجاری است و حداقل 700 متر ارتفاع خواهد داشت.هزار آپارتمان لوکس نیز برای استفاده ساکنان پیش بینی شده است.

ارتفاع دقیق برج نیز تاکنون پنهان نگاه داشته شده است تا هم رقبای احتمالی عنوان بلندترین برج دنیا را سردرگم کند و هم احتمال بلندتر ساختن برج با کمک پیشرفت فناوری تا زمان پایان کار یعنی سال 2008 را از دست ندهد.البته معماران این پروژه انتظار دارند ساختمان را تا 800 متر بالا ببرند.

به گفته مسوولان پروژه ، هزینه ساخت برج حداقل یک میلیارد دلار خواهد بود و این تنها بخش کوچکی از هزینه های پروژه منطقه " برج دبی" است که شامل مرکز خرید،دریاچه های مصنوعی و برج های کوچک تر است.

"عمار" که به تازگی به بالاترین حد سوددهی خود تا کنون رسیده است، یکی از چند شرکتی است که دوران رونق ساخت و ساز در دبی را هدایت می کنند. خود دبی که یکی از شیخ نشین های کشور امارات متحده عربی است، یک سوم سهام "عمار" را در اختیار دارد.

طبقات بالای برج در شدیدترین حالت ممکن ، می توانند تا 1.8 متر به طرفین جابجا شوند.اما به گفته "عطا الله" ساکنان در صورتی که از پنجره به بیرون نگاه نکنند، حتی متوجه این حرکت هم نخواهند شد.وی می گوید: "احتمال فرو ریختن و یا افتادن هیچ چیز وجود ندارد.این موضوع کاملا منتفی است."

"برج دبی" توسط "آدریان اسمیت"Adrian smith)) از شرکت "اسکیدمور ،اویینگز و مریل" (Skidmore Owings and Merrill - SOM) از شیکاگو آمریکا با بهره گیری از الگو های نقوش هندسی معماری اسلامی طراحی شده و بر روی پایه ای فرار دارد که شبیه یک گل صحرایی با شش گلبرگ است،نقشه هایی که تابحال از برج ارائه شده است،نشان دهنده سازه ای تکی است که از برجهای به هم پیوسته لوله ای شکل تشکیل شده است.

برای محافظت از برج در برابر دمای بسیار بالای هوای دبی در ماه های تابستان، از یک پوشش خارجی با کارایی بسیار بالا استفاده خواهد شد.مصالح اولیه در نظر گرفته شده برای ساخت عبارتند از شیشه بازتابنده،آلومینیوم ،پانل های فولاد ضد زنگ و پره های لوله ای عمودی از جنس فولاد ضد زنگ که ارتفاع و پهنای کم برج را برجسته تر جلوه می دهد.

به گفته "گرگ سانگ" (Greg Sang) مدیر ارشد کارگاه برای ساخت برج از روش هایی استفاده شده است که امتحان شده و در عمل کارایی خود را نشان داده اند.اما به دلیل ارتفاع زیاد مهندسان مجبور شدند تا مرز نا شناخته پیش روند.

وی می گوید: " ما بتون را تا ارتفاعی پمپاژکردیم که یک رکورد محسوب می شود.رسیدن بتن تا طبقات بالا 30 دقیقه طول می کشد.بنابراین مجبور بودیم ترکیب آن را به گونه ای تغییر دهیم که در این مدت سیال باقی بماند.از طرف دیگر برای پمپاژ بتن تا این ارتفاع به پمپ های بسیار قوی احتیاج داشتیم."

" عمار"  پیش از این اعلام کرده بود که شرکت "سامسونگ" (Samsung Corporation) از کره جنوبی در مناقصه جهانی برج برنده شده است.

--------------------------------------------------------------------------------------------

منابع:

1-www.enr.com

2-www.emaarproperties.com

برگرفته از ماهنامه ساخت و ساز / سال ششم / شماره 46 با تصرف

به اشتراک بگذارید

نظرات   

 
-3 #3 ررررررررررر 1391-12-17 12:09
:-) 8) :-* ررررررررررررررر رر
بازگو کردن
 
 
-3 #2 P-kia 1391-08-15 14:04
:eek:
بازگو کردن
 
 
-2 #1 مجمّد صائم قوام نادر 1391-06-20 04:07
:lol:
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

خبر

هویت سعدیه با احداث حوض، آب‌نما و قطع درختان سرو و نارنج از بین رفت

هویت سعدیه با احداث حوض، آب‌نما و قطع درختان سرو و نارنج از بین رفت

هویت آرامگاه سعدی در حالی به‌اسم پروژه بهسازی اداره کل میراث‌فرهنگی از بین برده شد که طبق نظر کارشناسان ارشد میراث‌فر....

یادداشت

اثرات جدایی در ایالات متحد امریکا، دیدگاه سیستمی

اثرات جدایی در ایالات متحد امریکا، دیدگاه سیستمی

 کنش متقابل فقر و جدایی، تجمعی از نتایج اجتماعی و اقتصادی انحرافی را به بار می آورد، به طوری که آنجا بیکاری مردان، خدم....

تازه ها

فروشگاه بی نام + عکس

فروشگاه بی نام + عکس

مهندس هما پرمون

کارشناس ارشد مرمت ابنیه و بافت تاریخی

این ....

گزارش

چرا بازار تاریخی تبریز جایزه‌ی معماری به‌دست آورد؟

چرا بازار تاریخی تبریز جایزه‌ی معماری به‌دست آورد؟

داور دوره‌ی پیشین جایزه‌ی «آقاخان» گفت: انتخاب بازار تاریخی تبریز به‌عنوان یکی از برگزیدگان این جایزه‌ در سال 2013 میلا....

نقد و گفتگو

خانه بصیری‌ در بی‌خبری مسئولان میراث‌فرهنگی استان فارس جان داد

خانه بصیری‌ در بی‌خبری مسئولان میراث‌فرهنگی استان فارس جان داد

خانه بصیری شیراز در‌حالی شرایط وخیمی را تجربه می‌کند که رئیس میراث‌فرهنگی استان فارس هنوز اطلاعی دقیقی از وضیعت این خ....

پژوهش

خانقاه شاه نعمت الله ولی

خانقاه شاه نعمت الله ولی

مهندس هما پرمون

کارشناس ارشد مرمت بافت و ابنیه

خانقاه عبارت‌ ....

راهنمای ارسال مقاله برای سایت

A D V E R T I S M E N T

تبلیغات در معماران

بنر

 logo login

login

registration

بانک اطلاعات مهندسین مشاور

از وبلاگ ها

درسی از پیتر زومتور

هسته واقعی کار معماری، در عمل ساخت نهفته است.

درسی از دانلد جاد

هویت، چیزی است که طرفداران دو آتشه اش آن را از بین می برند.

درسی از پیتر آیزنمن

امروز دوران بازی های شکلی سوپراستار های معماری سر آمده است!

نکته‌ای از فرانک لوید رایت

معماران، در نگاه عموم، معروف به عدم توجه به خواسته های کاربران هستند.

نکته‌ای از فیلیپ جانسون

معماران، در نگاه عموم، معروف به عدم توجه به خواسته های کاربران هستند

اینوکستا، پوشش نانو برای فضاهای داخلیInoxta

ممکن است نام اینوکستا به گوشتان خورده باشد. اینوکستا نوعی از انواع متنوع پوشش برای دیوار و سقف

EnergyPlus vs DesignBuilder

سلام

... این نرم افزار دیزاین بیلدر آیا نرم افزار معتبری هستش که من بخوام برای پایان نامه ازش استفاده ک....

پایتون Python را یاد بگیرید و به دیگران بیاموزید!

من کلا فکر می کنم که در آینده نزدیک اگر می خواهید در هر زمینه ای کار درست و حسابی انجام بدهید باید یه حد پ....

کتابخانه و نمایشگاه تازه‌های کتاب اهواز / عادل اسدی و سالار صائمی

معرفی پروژه

کتابخانه و نمایشگاه تازه‌های کتاب اهواز / عادل اسدی و سالار صائمی 

تحولات و گرایش‌های معماری معاصر جهان از 1988 تا 2007 ـ 1

معماری جهان

تحولات و گرایش‌های معماری معاصر جهان از 1988 تا 2007  ـ 1

به جمع نویسندگان جامعه آنلاین معماران بپیوندید

بدینوسیله به اطلاع همکاران محترم می رساند، اعضای سایت می توانند، از طریق سامانه ارسال مطلب، مطالب و مقالات خود را جهت انتشار در سایت، برای دبیرخانه جامعه ارسال نمایند.

مطالب بعد از بررسی و تأیید هیئت تحریره با نام شما در سایت انتشار خواهد یافت.

توجه: ارسال مطلب تنها برای اعضای جامعه امکان پذیر است؛ لذا قبل از ارسال مطلب، با نام کاربری خود در سایت لاگین فرمائید. 

پشتیبانی آنلاین

LiveZilla Live Help

چنانچه سوال، پیشنهاد و یا انتقادی دارید، با کلیک روی تصویر فوق می توانید با اوپراتور های آنلاین سایت صحبت کنید

مطالب برگزیده

     

معماری برای کودک    چگونه می توان براساس علوم رفتاری کودک و نظر شخصی او به الگویی از طراحی مهدکودک دست یافت بطوریکه درون و برون بنا بگونه ای درهم آمیخته شوند که:الف. کودک در آن قادر به ارضای بسیاری از نیازهای خود. کشف نادانستنیها و کنجکاوی جهت آن . ابتکار. خلاقیت. یادگیری تجربی و ... باشد.

 

حقه هاي بصري با رنگ     هنگامي كه خانه اي را براي سكونت بر مي گزينيم، حداكثر سعي و تلاشمان را جهت انتخاب مناسب ترين مكان، آن هم با توجه به شرايط موجود زندگي مان صورت مي دهيم؛ اگرچه در اين ميان ممكن است پاره اي از نيازهاي ضروري مان در انتخاب موجود بي پاسخ مانده باشند ولي براي برآورده نمودن برخي از آنها نيز راه هاي مختلفي وجود دارد

به اشتراک بگذارید

دیوار ترومب و فضای خورشیدی چیست؟

فضای خورشیدی نوعی سیستم گرمایشی خورشیدی ایستا است که از اتاق شیشه ای(آتریوم،گلخانه،...) واقع در ضلع جنوبی یک ساختمان تشکیل شده و از دیگر فضاهاتوسط یک دیوار مشترک جدا شده است.

  نگاهی به اصول معماری سبز

در سال های اخیر بیانیه ها و مقالات متعددی در زمینه اصول معماری سبز توسط محققان مختلف در سراسر دنیا به رشته تحریر درآمده است.

 

 

 برج خورشیدی آریزونا، دومین برج بلند دنیا

آمریکا در حال ساخت برج خورشیدی در صحرای آریزونا است که بعد از اتمام ساخت، دومین برج بلند دنیا بعد از برج خلیفه دبی خواهد بود. ارتفاع برج تقریباً 18 برابر برج آزادی تهران خواهد بود.

 

به اشتراک بگذارید